VĚŘÍTE SI, ŽE SE O SEBE VŽDY DOKÁŽETE POSTARAT?

Dnešní příběh je o velmi silné ženě (říkejme jí třeba Markéta), která drží pevně v rukou otěže svého života, ačkoliv jí na první pohled život nechystá zdaleka jen příjemné situace. Markéta je zatím svobodná, má dobré zaměstnání, které ji velmi naplňuje a ve kterém se jí daří. Má ráda život a ráda tráví čas se svými přáteli se společnými zájmy. V oblasti hmotného zabezpečení je však u ní něco špatně… Navzdory dobrému zaměstnání se jí nedaří vyjít s penězi, dokonce se delší čas nemůže vymanit z koloběhu dluhů, což jí způsobuje nemalé starosti. Řešit však chtěla jen svou vleklou nemoc, která ji také značně omezuje.
Mohli jsme se podívat na jeden její klíčový minulý život. Markéta byla mužem v nejlepších letech, otcem rodiny a pilným provozovatelem kovářského řemesla. Zdálo se, že s manželkou a dětmi by jim nemuselo nic scházet ke spokojenému životu. Někdy bylo práce víc, někdy méně, ale tak už to v životě chodí. Uživit rodinu byla povinnost a kováře přepadávaly stále větší pochybnosti, jestli to sám zvládne a jestli budou mít vždy dostatek. S nikým o tom nemluvil, chlapi si přece doma nestěžují. Trápil se ale stále víc, až nakonec uvítal povolávací rozkaz do války za panovníka. Ten mu konečně umožnil podvědomě se vzdát vší zodpovědnosti za vlastní život. Konečně někdo rozhodl za něj a on byl „krytý“ svým povinným odchodem do boje! Věděl, že manželka s dětmi se neztratí, i kdyby se s ním stalo cokoliv, že když budou bez otce, tak se širší rodina o ně postará. Najednou se ničeho v budoucnosti nebál a cítil podivnou radost a úlevu, úlevu od veškeré tíhy života… V boji samozřejmě padnul, a to smrtelnou ranou do břicha. V několika málo okamžicích mohl vidět svůj dosavadní život v novém nadhledu a porozuměl, že to všechno mohlo probíhat úplně jinak.

Jakou má tento příběh souvislost s Markétou a jejími současnými problémy? Jako památka na minulý život kováře zabitého ranou do břicha jí zůstala vleklá břišní choroba. K nemoci se už od dětství uchyluje vždy, když chce aspoň na chvíli uniknout z koloběhu vlastního života a ukrýt se v bezpečí domova. Kromě toho oba příběhy této jedné duše mají společné to hlavní – strach ze zodpovědnosti a z toho, jestli se dokážu sám o sebe v každé situaci postarat… Tyto strachy a pochybnosti jí způsobují v dosavadním životě finanční problémy a karamboly.
Samozřejmě, že to Markéta dokáže. Se svým životním záběrem je silnější, než většina žen v jejím věku. Jen pochybnosti dané karmou jí dosud bránily žít životem ve zdraví a v takové hojnosti, jakou si sama zaslouží.